Kauza občanské sdružení

Ahoj medvědi a medvědí příznivci,

ne všichni z vás chodí na Facebook nebo na medvědí středy do Flirtu. Cítím tedy potřebu i zde, na tomto fóru, vás seznámit se situací, která vznikla ohledně založení občanského sdružení Prague Bears.

Dne 16.2.2012 jsem obdržel od Petra P. mail tohoto znění:

Ahoj Honzo,

jak se daří? V návaznosti na náš rozhovor o tom, co Ti dává a jaký význam pro Tebe má stále osamotě vést Medvědí komunitu, návrhuju rozšířit zodpovědnost a pravomoce na formální skupinu 6 – 7 lidí formou založení Občanského sdružení. Sám organizovat, reprezentovat a zodpovídat za aktivity několika stovek lidí z celého státu musí být strašně nevděčné a nutně vyčerpávající.

O.s. by bylo tvořeno pouze 6-7 mi členným výkoným výborem, který by rozhodoval formou poměrné většiny.

Jsem členem šesti o.s. :-) a několik jsem sám zakládal, mám s tím bohaté zkušenosti a mohu to sám zařídit za pár hodin a nic by to nestálo.

Model, který vím, že funguje, umožňuje demonkratickou cestou vytvoření malých týmů 2-3 lidí, kteří jsou zodpovědni za konkrétní aktivitu. Zároveň umožňuje každému členu výkoného výboru uspořádat jakoukoliv aktivitu jménem sdružení, pokud proti ní nemá většina výboru výhrady.

Založil bych o.s. které by reprezentovalo pouze pražské medvědy. (např. Medvědi Praha /Prague Bears). Komunikace s jinými městy a řízení aktivit v jiných městech by bylo organizačně složité. Nikomu nic nebrání založit podobná o.s. i v jiných městech.

Mluvil jsem včera ve Flirtu o této možnosti s několika lidmi, o kterých si myslím, že mají zájem být aktivní. Výsledek mě mile překvapil. Těchto 5 by do toho šlo: /jména jsem vynechal - M.J./ - plus Ty a já, to by bylo 7 (tak akorát, ani moc na efektivní komunikaci, ani málo na to udržet to v chodu, když zrovna pár lidí nebude mít čas).

To je ideální příležitost, máme lidi, máme nápad! Máš na to chuť do toho jít?

Zdravím

Petr

Když jsem se následující středu s Petrem setkal ve Flirtu, sdělil jsem mu, že problémy, které bych rád při pořádání medvědích akcí vyřešil, založení občasnkého sdružení nevyřeší. Spíše přinese další činnosti navíc, které o.s. jako právnická osoba bude muset plnit. Stejně tak jsem se vyjádřil, tak, jak to ostatně odpovídá skutečnosti, že mi chybějící statut právnické osoby nebránil pro vás zajišťovat různé služby (loď, tramvaj, ubytování, ...), stejně tak, že příliš nevěřím, že by nás v dnešní době zahrnul někdo granty a příspěvky. Abych to shrnul: z mé strany jsem vyslovil zbytečnost založení o.s. a nesouhlas s tímto krokem.

Na základě výše citovaného mailu jsem to bral jako návrh na pomoc. Jaké pak bylo moje překvapení, když přes moje vyjádření ještě týž večer začalo o.s. dostávat konkrétní obrysy. Máme demokracii, naše právní předpisy umožňují, a to poměrně lehce, založení o.s. Takže s tím těžko něco udělám.

Pro vaši informaci zde zveřejňuji vyjádření se záměry sdružení tak, jak je zástupce přípravného výboru zveřejnil na Facebooku:

Vyjádření přípravného výboru občanského sdružení "Prague Bears".

Rozhodli jsme se založit občanské sdružení jakožto servisní organizaci s cílem přispívat k rozvoji GLBT (Gayové, lesby, bisexuálové a transgender) komunity v Praze.

Naším cílem není vyhrazovat si právo mluvit a konat jménem nečlenů sdružení. Nechceme nikomu znesnadňovat práci v prospěch GLBT komunity. Vážíme si již existujících aktivit a chceme svou činností pouze přispět k realizaci širší škály projektů.

Nově vytvořené občanské sdružení usiluje o vzájemnou podporu a spolupráci s organizacemi s podobnými záměry, jako např. Prague Pride o.s. (organizátor Pražské pride) Charlie o.s.(organizace GLBT studentů UK), PROUD o.s. (Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu), STUD Brno; Česká společnost AIDS pomoc; Stejná rodina a další.

Chceme též navázat kontakt a spolupráci se zahraničními organizacemi se zaměřením na podporu GLBT komunity jako např. The Trevor Project (organizace zaměřená na prevenci šikany a sebevražd mladistvých GLBT); P-flag (mezinárodní sdružení rodičů a přátel GLBT osob); mezinárodní oragnizace na podporu osob s HIV/AIDS a v neposlední řadě s organizacemi sdružujícími příznivce "Bear" hnutí v České republice a ve světě.

Proč občanské sdružení?

Protože zdroje a možnosti, které nabízí spolupráce více osob sdružených v nevládní, neziskové organizaci umožňují aktivity, které se jen s velkými obtížemi prosazují jednotlivcům. Organizační struktura a prostředky takové organizece jsou navíc otevřené pro využití komukoliv, kdo má stejné cíle a zájem o spolupráci.

Budujeme neziskovou organizaci s otevřeným účetnictvím. Případný profit, který vzejde z našich aktivit bude určen výhradně na financování dalších projektů a na charitativní činnost ve prospěch GLBT komunity.

Členství ve výkonném výboru přináší členům právní odpovědnost za hospodaření o.s. (ručí svým vlastním majetkem) a další zákonné povinnosti. Z tohoto důvodu, v této chvíli, nežádáme další osoby o členství. Budeme velmi rádi, pakud byste nám v budoucnu chtěli prokázat podporu nějakou formou spoluúčasti. Ať už formálním členstvím, svojí účastí na našich projektech, nebo čistě projevem svých sympatií. O konkrétní podobě případné širší členské základny jsme ještě ani nestihli jednat, ale samozřejmě by přinášela jak práva a výhody pro členy, tak i zodpovědnost (bez nutnosti ručit vlastním majetkem). Budeme velice rádi, pokud se zařadíte do neformální skupiny příznivců našeho občanského sdružení. Uvědomujeme si, že si Vaši přízeň v první řadě musíme zasloužit naší prací pro Vás.

Přípravný výbor Prague Bears o.s.

Abych předešel případným informačním šumům, dávám zde otevřeně na vědomí:

Méďa Jéňa

28. února 2012

Archiv